Bilgi Evleri

Bilgi Evleri

10-14 yaş arası çocuklara hitap eden genel merkezlerdir. Teorik bilgiyi ve beden gelişimini destekleyecek eğitimleri önceler. Öğrencinin kendini keşfini destekleme amacıyla farklı başlıklardaki atölyelerden oluşur.

Bilgi Evleri

10-14 Yaş Arası İçin:
Simurg Bilgi Evleri

Simurg Bilgi Evleri, eski Bilgi Evlerinin yenisi değil, bambaşka bir anlayışın ürünüdür. 10-14 yaş grubu için tasarlanan Simurg Bilgi Evleri’nde gence en az bir donanım kazandırmak, onu örnek alacağı bir kişilik modeliyle tanıştırmak esastır.

Simurg Bilgi Evleri’nde öğrenciye bilgi hayattaki karşılığıyla verilir. Her öğrenci ihtiyaç duyduğu, talip olduğu bilgiyi alır. Programda yaklaşık 20 atölye ve bilgi dalı vardır. Okul ve sınav başarısını artırmaya yönelik olanı, bunlardan sadece biridir.

Programın içeriğinden şunları örnek olarak verebiliriz: Enstrüman eğitimi, tiyatro-drama eğitimi, resim-karikatür eğitimi, ebru-hat-tezhip eğitimi, fotoğrafçılık kursu, el becerileri atölyesi, hafıza teknikleri eğitimi, acil durumlar ve sağlık atölyesi, bilgisayar programı hazırlama atölyesi, internet ve sosyal medya, düşünce atölyesi, deney masası atölyesi, öğrenci kulüpleri…

Atölye ve grup çalışmaları en çok 20 kişiliktir. Programlar konusuna göre kurlar halinde tasarlanmıştır. Haftalık süre 12 saattir. Bu sürenin yarısı yetenek gelişimine yöneliktir.

Eğitim İçeriğimiz

Okul Takviye Dersleri

Matematik, İngilizce, Türkçe, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler

Değerler Eğitimi

İlmi Hal, Arapça, Kuran-ı Kerim, Adab-ı Muaşeret

Sanat ve El Beceri Atölyeleri

Ebru, Resim-Karikatür, Fotoğrafçılık, Tiyatro-Drama, Ahşap Oyma, Minyatür,Takı Tasarım, Tamir Atölyesi

Sosyal – Kültürel Atölyeler

Deney Masası, Zihin ve Hafıza Teknikleri ,İnternet ve Sosyal Medya, İlk Yardım ve Sağlık,Botanik, Şehrimizi Tanıyalım Atölyesi

Oyun Atölyeleri

Satranç, Masa Tenisi, Akıl Oyunları, Langırt, Havalı Hokey

Dil Atölyeleri

İngilizce, Osmanlıca, Arapça

Enstrüman Atölyesi

Bağlama, Gitar, Ney

Sosyal – Kültürel ve Tematik Faaliyetler

Yurtiçi Geziler, Yurtdışı Geziler, Doğa Kampları, Uzay ve Astronomi Eğitimi,Robot Atölyesi

2014-2016 yılları arasında Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerimizde toplam 14.484 öğrencimiz eğitim almış, 28.938 öğrencimiz atölye ve etkinliklerden faydalanmış, 23.266 öğrencimiz ise gezilere katılmıştır. 102 personelimiz toplamda 206 kursta gençlerimizin gelişimine katkıda bulundu.